27 ledna

Jak v těhotenství chránit pokožku před vznikem strií – zvenku i zevnitř

0  komentářů

Jak se miminko vyvíjí a váha roste, pokožka v oblasti bříška, stehen, boků a prsou se natahuje a mohou se na ní objevit strie – drobné jizvičky. Pokud chceš udělat vše pro to, aby jsi jim předešla, dám ti v tomto článku pár tipů.

Nezapomínej se pravidelně mazat

Naše tělo je v těhotenství pod obrovskou zátěží, která se projevuje výkyvy hormonů a příbytkem hmotnosti. Pokožka se s tak rychlým výkyvem nemusí sama vyrovnat a může začít ztrácet na elasticitě a jakmile se začne vlivem rostoucího bříška napínat, křehká vlákna mohou začít praskat. Aby jsi nepříjemným pocitům pnutí a tvorbě strií předešla, je potřeba tyto oblasti promazávat.

Někdo říká, že se mu strie udělaly, i když mazal, někdo, že třeba ani nemazal a neudělaly se. Může to být různé a může to být do jisté míry dané i genetikou, nicméně je vždy dobré dělat vše proto, aby jim předešla a pak třeba nelitovala, že jsi neudělala alespoň tu základní prevenci. 🙂

Vznik strií ovlivňuje hlavně:

  • genetika,
  • hormonální změny,
  • rychlé a nerovnoměrné přibývání na váze,
  • vrozená suchost kůže a její nízká elasticita.

Na trhu je spoustu různých produktů určených na strie a může být těžké něco vybrat. Já osobně se při výběru zaměřuji na tyto 2 nejdůležitější věci:

  1. krém nebo olej by neměl vysušovat (občas nějaké krémy takové vlastnosti mají) a měl by pokožku opravdu promastit,
  2. všechny (nejen) kosmetické přípravky, které užíváš v těhotenské (ale i mimo něj) je vhodné volit co nejvíce přírodní.

Podělím se tu s tebou o své oblíbence:

  • Ricinový olej – obsahuje kyselinu ricinoolejovou a má silné regenerační vlastnosti.
  • Bambucké máslo - nakonec jsem používala nejvíce právě to (na Goodie.cz ti na něj platí sleva s kódem: domi).
  • Mandlový olej.

Nezapomeň, že oleje a másla je lepší aplikovat na vlhkou pokožku, protože tak mají největší vstřebatelnost. 😉

Kromě promazávání můžeš tělo chránit i zevnitř

Klíčem je, jak jinak než výživa, konkrétně kvalitní zdroj kolagenu. Ten se ve stravě nachází zejména v pomalých vývarech z masa, kostí nebo třeba chrupavek.

Právě pomalým vařením se do vývaru uvolňuje nejen řada důležitých minerálních látek, jako je železo, hořčík a další, ale také želatina a kolagen – bohaté zdroje důležité aminokyseliny glycin (ta je potřebná pro syntézu plodové DNA a kolagenu). Glycin je důležité zejména ve vyšším stupni těhotenství, kdy miminko rychle roste a glycin potřebuje pro rozvoj kostí, vazivových tkání, orgánů a kůže. A pro nás maminky je zase glycin klíčový v podpoře růstu dělohy, prsou a jako prevence strií.

Na aminokyseliny nacházející se v kolagenu jsou během těhotenství zvýšené nároky a není úplně snadné je během tohoto období zajistit v dostatečném množství, proto je potřeba se na ně speciálně zaměřit a pravidelně (nejlépe denně) konzumovat pomalu tažené vývary z kvalitního masa a kostí. Pokud to není v tvých silách, neboj se vsadit na kvalitní formu doplňku stravy – kolagenu. V e-booku Zdravé (nejen) těhotenství jsem pro tebe sepsala více tipů i na mé oblíbené doplňky stravy a rostlinné zdroje kolagenu.

Doufám, že ti článek pomohl a získala jsi díky němu užitečné informace, které můžeš ihned aplikovat! 🙂


Mohlo by se ti také líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}