Nech mě hádat - v této fázi jsi už byla tolikrát, že? Na začátku je nadšení, motivace a představa, jak zhubneš, vytvaruješ postavu, zbavíš se nevhodných stravovacích zlozvyků a vybuduješ si zdravý životní styl, který budeš s lehkostí dodržovat každý den. Jenomže pak se zničehonic ztratíš v záplavě informací, nutričních přehledů, jídelníčků a aplikací a začneš cítit, jak den po dnem ztrácíš energii, zájem… a nakonec jsi zase tam, kde jsi byla.
Naprosto ti rozumím! Pokud ale toužíš být zdravá, sebevědomá a plná energie, nevzdávej to. Stačí se jen naučit rozlišovat to, co je opravdu důležité a co už zas tolik ne. A možná na začátku i přijmout pomoc na cestě k životu, který budeš milovat!
Jako výživová koučka dobře vím, jak obrovská přemíra informací (často protichůdných) se v online světě objevuje. Je těžké se pak vůbec rozhodnout, jak vlastně začít. Stravou nebo pohybem? Spánkovou hygienou? Dechem nebo raději meditací? Je pravda, že v drtivé většině případů se lidé věnují pouze prvním dvoum bodům - stravě a pohybu. Přitom paradoxně platí, že i pokud jsou stravování a pohyb vyladěné k dokonalosti, ale vnitřní klid, vyrovnanost, spánek, dech a spousta dalších důležitých věcí za nimi pokulhává, pak se nedá příliš mluvit o zdraví - rozhodně ne v jeho komplexní podobě. Samozřejmě, že je lepší zaměřovat se alespoň na něco než na nic, ale já osobně jsem se časem a zkušenostmi přesvědčila o tom, že právě ten vnitřní prostor je místo, odkud by měl každý z nás začínat.
A přesně proto jsem pro tebe připravila tipy a inspiraci ze své vlastní praxe, které ti mohou být na tvé cestě ke zdravému životnímu stylu tím správným vodítkem! Možná budeš sama překvapená, co považuji za nejdůležitější a jak vedu své klientky v individuálním výživovém a lifestyle koučinku.
Vnitřní klid a mindset
Možná jsi čekala, že na první místo postavím stravu a pohyb. Ale kdeže! Přiznám se ti, že i já jsem si kdysi myslela, že dobře jíst a hodně se hýbat je zaručený recept na zdraví a spokojenost. Jenomže jsem zapomněla na to, jak důležitá je má mysl a že bez vyladěného mindsetu a péče o svůj vnitřní klid mi ani ten nejtvrdší trénink ve fitku vůbec k ničemu nebude.
A navíc, i zdraví prospěšné věci, jako strava a pohyb mohou zdraví škodit, pokud ti způsobují stres například tím, že máš pocit, že něco nestíháš, nezvládáš, že nevíš jak apod.
Práce s nastavením mysli ti pomůže objevit faktory, které tě stresují a frustrují, a umožní ti na nich zapracovat. Péče o tvůj vnitřní klid zase přinese vytouženou pohodu a spokojenost nejen tobě, ale i všem okolo. Tvé tělo se zbaví stresu a mnohem snáze se pak zbaví i přebytečných kil.
Pro posun v tomto směru ti může pomoci nasměrování pozornosti například k józe, dechu, meditaci a dalším metodám či technikám, které podporují propojení fyzického těla s tím duchovním.
Zdravé a svobodné stravování
Pokud se už delší dobu točíš v kruhu nezdravých návyků, nejspíš pociťuješ únavu a nedostatek energie, jsi vznětlivá a vystresovaná. Je třeba si ale uvědomit, že právě to může být důsledkem nevhodného životního stylu a že jeho změna k lepšímu se časem pozitivně projeví hlavně na tom, jak se cítíš. A o to jde přece především, ne?
Zapomeň na diety, ultrazpracované “hubnoucí” nápoje a doplňky stravy, které ti nenabízí zdravý a dlouhodobě udržitelný styl stravování. I přestože je krásná a pevná postava snem snad každé ženy, snahou obejít základní pilíře zdravého životního stylu a pomoct si rychlými náhražkami jdeš dlouhodobě proti svému vlastnímu zdraví. Toto zacyklení se v nekonečnému kruhu hubnutí dlouhodobě odráží na kvalitě spánku, energii a celkové nespokojenosti, protože v konečném důsledku tvé tělo nemá dostatek živin a trpí přílišným stresem.
Věř, že zdravé stravování nutně neznamená omezování. Samozřejmě že pokud chceš redukovat svou váhu, nějaká restrikce při množství potravin bude na místě. Místo, aby sis ale své oblíbené potraviny zakazovala, je důležitější pochopit, jak výživa v našem těle funguje a upřednostnit kvalitní potraviny čistého složení před těmi průmyslově zpracovanými a nezdravými. Zásadní je ale také vědomí, že nic není jen černé nebo bílé. Důležitější je to, co ve tvé stravě převažuje - tak třeba zmrzlina na výletě nebo hamburger na večeři s kamarády ti rozhodně neublíží, pokud nebudou tyto potraviny tvořit základ tvého jídelníčku. Jestli tě toto téma zajímá více, koukni na můj nedávný instagramový příspěvek.
V neposlední řadě také nezapomínej na to, že zdravě se stravovat neznamená nosit velikost XS! Každý máme dáno do vínku něco jiného, jiné predispozice, jinou konstituci, a to je třeba přijmout a následně s tím pracovat. Očekávat od svého těla něco, co nám nemůže dát ani s tím nejpřísnějším režimem, to je cesta do pekel.
Přechod na zdravé stravování je postupný proces, kterého se nemusíš bát. Pokud ale nevíš, z jakého konce na to a ztrácíš se v dostupných informacích, vřele ti doporučuji využít služby profesionálního výživového kouče a poradce. Já se svými klientkami pracuji většinou alespoň 3 měsíce a za tu dobu zvládneme velmi jemně a přirozeně změnit zažité návyky tak, aby se klientka necítila pod tlakem a ve stresu. Takový postupný proces je příjemnou cestou k životu, v němž se budeš cítit skvěle a skvěle budeš i vypadat! Protože to, jak se cítíš uvnitř, se projeví i navenek.
Do zdravého stravování jednoznačně patří také pojem tzv. vědomé stravování. V dnešní uspěchané době jsme si často zvykli jíst v poklusu - s telefonem v ruce, u televize, za chůze. V této rychlosti a bez soustředění se na velikost soust a důkladné žvýkání ale tělo tráví potravu jen velmi těžko! V konečném důsledku tak sama nemáš kontrolu nad tím, kolik a co vlastně jíš. Tvé tělo navíc není schopno tímto způsobem přijaté živiny efektivně zpracovat + si tímto stylem stravování můžeš zadělat na spoustu zdravotních problémů. Nehledě na to, že když ztratíš vědomou kontrolu nad množstvím a kvalitou jídla, můžeš mít sklon se přejídat.
Řešením je pomalé a vědomé stolování. Jedině tak může tělo fungovat naprosto přirozeně a samo tak redukovat svou hmotnost. Sice může být zpočátku náročné se na tyto faktory zaměřit, ale když vytrváš, výsledky, které se dostaví, budou stát rozhodně za to!
Přirozený pohyb s respektem k sobě i svému tělu
Svým klientkám vždy radím, aby se snažily soustředit spíše na přirozený pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, než na pravidelnou docházku do fitka. Dlouhodobě udržitelný zdravý životní styl totiž stojí na tom, co tě těší, motivuje a co ti dodává pocit lehkosti, energie a štěstí. A to najdeš spíše ve spojení s přírodou na klidné procházce než při hodině cvičení v uzavřené tělocvičně.
Ano, posilovací trénink tvému zdraví prospívá (pokud je prováděn správně - technika a dobře zvolená úroveň pokročilosti, a tělo nadměrně nevyčerpává), ale upřímně, v dnešní uspěchané době, kdy je většina z nás celý den uzavřená v kancelářích, je právě pobyt venku a vědomé zpomalení to, co naše zdraví podpoří ze všeho nejvíc!
Nebuď na sebe proto zbytečně přísná a netlač se do toho, co uvnitř sebe necítíš. Najdi si vlastní cestu, která ti dodá sílu vytrvat a neztratit motivaci. A také nezapomeň na to, jak jsem zmínila výše, že ne všechny jsme se narodily s předpokladem pro velikost XS. Každá máme úplně jinou tělesnou konstituci a docílit six-packu nebo kulatého zadku, jak to vidíš u žen na sociálních sítích, může být pro tvé tělo nepřirozené. Zaměř se proto spíš na to, jak se cítíš, protože to je ze všeho opravdu to nejdůležitější. Nauč se vnímat své tělo a ono ti dá samo najevo, co je správné a co ne.
Kvalitní spánek pro krásné tělo a spokojený život
Abys mohla dlouhodobě a trvale hubnout a těšit se z nárůstu celkové energie, je důležité zohlednit nejen kvalitu stravy a pohyb, ale také spánek. Ten totiž dokáže výrazně podpořit nejen proces hubnutí, ale především tvé zdraví díky komplexní regeneraci těla, kterou v noci procházíme. A co tento ozdravný proces narušuje?
- příliš málo nebo naopak příliš mnoho spánku (opravdu se stále doporučuje oněch 8 hodin)
- konzumace jídla těsně před spánkem (doporučuje se ideálně 2 hodiny před spánkem nejíst)
- používání displejů před spánkem (narušují cirkadiánní rytmus a zhoršují usínání),
- zvýšená konzumace kofeinu nebo alkoholu
Ideální je proto uléhat do postele kolem 22. hodiny, protože právě mezi desátou a druhou hodinou v noci se tělo dostává do nejhlubší spánkové fáze, která má nejlepší regenerační účinky. Pokud tuto fázi prošvihneš, kvalita spánku už nebude taková, ani kdyby jsi spala ráno o to déle!
Zaměř se tak na svůj spánek a sleduj nejen to, jak snadno se ti večer usíná, ale hlavně s jakou energií se ráno budíš. To je totiž mnohem důležitější faktor, který určuje, jestli spánek tvému tělu přináší to, co by měl. No a pokud máš pocit, že se ti nespí tak, jak bys potřebovala, projdi si výše zmíněné body a zhodnoť, zda není v těchto oblastech co zlepšovat.
Další faktory, které v čase nejspíš objevíš
Věcí, které do zdravého životního stylu patří, je celá řada. Možná by tě na začátku tvé cesty ani nenapadly a je to tak v pořádku! Nejdůležitější je prostě nějak začít a to ostatní přijde samo. Třeba si koupíš knihu o výživě, ale narazíš v ní i na zajímavou informaci ohledně doplňků stravy. Nebo budeš na sociálních sítích sledovat svou oblíbenou výživovou poradkyni a přečteš si u ní příspěvek ohledně netoxického prostředí, barefoot obouvání, důležitosti vědomého dýchání, otužování a spousty dalšího. Už vidíš, jak snadná a zábavná může být cesta ke zdravému životnímu stylu, když nebudeš tlačit na pilu a necháš své cestě volný průběh?
Ne vše je pro každého, ne vše s tebou musí nutně rezonovat, nicméně pokud to se zdravým životním stylem myslíš opravdu vážně a záleží ti primárně na ZDRAVÍ, a ne jen ČÍSLE NA VÁZE, tak si tě ty správné informace určitě najdou.
Hlavně začni postupně
Jednu radu nakonec ti ale určitě dám: Nesnaž se měnit vše naráz a začni tím, co je ti nejbližší. Čas ti bude sám postupně odkrývat další a další příležitosti ke změně. Přesně v pravou chvíli a přesně tak, jak to budeš potřebovat.
Věřte procesu a užívejte si celou tu cestu. Zdraví je to nejdůležitější a každý musí převzít zodpovědnost za to své.
Výživový koučink pro spokojený život
Jako výživová koučka ti doporučuji, aby ses primárně nezaměřovala jenom na konfekční velikost nebo číslo na váze, ale aby se tvou hlavní motivací stala radost, energie a zdravé sebevědomí, které ti nový životní styl přinese. Ano, nebývá to snadná cesta, protože zažitých zlozvyků se nezbavuje lehce. Dělej proto malé krůčky a raduj se z každého, byť sebemenšího pokroku. Netlač na sebe a nebuď na sebe zbytečně přísná. Při změně životního stylu přece nejde o rychlost, ale o to, aby tvá nová cesta byla příjemná a dlouhodobě udržitelná!
Můžeš proto využít i můj osobní koučink Návykový restart bez kompromisů. Nezáleží na tom, kde se právě nacházíš. Mým úkolem je být tu pro tebe a navržené změny ti dávkovat postupně a bez nátlaku tak, aby sis je přirozeně osvojila a necítila se tak přehlcená a vystresovaná. S laskavým a ohleduplným odborným vedením dokážeš krok po kroku zlepšit své nastavení mysli a otevřít si tak dveře k životu po kterém toužíš!