28 ledna

Jaký pohyb zvolit během těhotenství

0  komentářů

Člověk v dnešní době úplně zapomíná na to, co je našemu tělu nejpřirozenější ze všech pohybových aktivit – a tou je právě chůze. Pokud v těhotenství nemůžeš cvičit, vsaď na chůzi. Udělá ti dobře fyzicky i psychicky.

Chůze má na naše zdraví obrovský vliv. A v těhotenství to platí dvojnásob!Po

Chůze je aktivita, která je vhodná pro všechny těhotné (krom rizikového těhotenství) a lze ji vykonávat ve všech fázích těhotenství. Navíc díky ní vyrazíš do přírody, což je vždy další benefit pro tvé zdravý. Čerstvý vzduch je totiž přírodní lék :-).

S čím vším ti chůze může pomoci:

  • Pomáhá zůstat fyzicky fit a aktivní, protáhne celé tělo, zlepšuje kardiovaskulární systém a posiluje svaly.
  • Udržuje váhu tvého těla i miminka v normě.
  • Snižuje riziko vzniku těhotenské cukrovky.
  • Snižuje riziko vzniku preeklampsie, projevující se zvýšeným krevním tlakem a bílkovinou v moči, což může vést až ke špatnému vývoji placenty.
  • Odbourává stres – uvolňuje endorfiny (hormony štěstí).
  • Zvyšuje šanci na porod bez komplikací, posiluje totiž pružnost a sílu svalů v oblasti pánve.

Na co si dát pozor

  • Správný postoj – vlivem růstu bříška dochází ke změně těžiště a mírné lordóze, proto je třeba, aby sis dávala pozor na vzpřímený postoj a příliš se neprohýbat. Díky tomu tě budou méně bolet záda.
  • Obuv – v těhotenství nám přirozeně naroste váha a spodní část těla dostane zabrat, včetně nožní klenby, takže je důležité, aby jsi zvolila vhodnou a kvalitní obuv.
  • Tekutiny – nezapomeň si vzít na delší procházku láhev s vodou, protože v těhotenství je důležité více pít.
  • Bezpečný terén – vyber si terén, který zvládneš. V těhotenství není ideální čas na nějaké velké výšlapy a překonávání rekordů.

Já jsem procházkovat chodila vždycky. I před těhotenstvím. Ale ne každý den mi to klaplo. Někdy jsem procházku vyměnila za trénink nebo práci na PC. V těhotenství se ale chůze pro mě stala prioritou. Snažila jsem se chodit denně minimálně na dvě 40–60minutové procházky. Občas jsem k tomu přihodila i lehčí trénink (když jsem se na něj cítila) a každý den také zhruba 30minutovou těhotenskou jógu.

Pokud nemůžeš dělat v plné verzi aktivitu, na kterou jsi byla před těhotenstvím zvyklá, vždy se dá najít jiná, kterou dělat můžeš – třeba právě chodit na procházky nebo cvičit jógu (v kapitole č. 16 e-booku Zdravé (nejen) těhotenství najdeš kód na 20% slevu na kurz skvělé těhotenské jógy od Veroniky Johánkové, kterou jsem cvičila celé těhotenství).

Právě jóga, meditace a chůze mají v těhotenství ty největší benefity pro tělo maminky i miminka! Tak vytáhni podložku nebo obuj boty a pusť se do toho. 🙂


Mohlo by se ti také líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}