12 března

Kyselina listová v těhotenství: Proč je důležitá a jak vybrat tu správnou

0  komentářů

Asi víš, že vitamin B9 neboli kyselina listová je nepostradatelný pomocník pro správný vývoj ještě nenarozeného miminka. Proto se jí také přezdívá „těhotenský vitamín“. Ale možná nevíš, že ne každá kyselina listová, kterou koupíš v lékárně, je vhodná. Důležité je vybrat tu ve vhodné formě.

Proč je kyselina listová tak důležitá

Kyselina listová, také folát nebo vitamín B9, se řadí k vitamínům skupiny B (tzv. B-komplexu), které jsou nezbytné pro fungování metabolických pochodů v lidském těle.

O této kyselině se mluví zejména v souvislosti s těhotenstvím, kdy jeho potřeba narůstá. Vyšší množství kyseliny listové se doporučuje přijímat již s plánovaným těhotenstvím a poté po celou jeho dobu a rovněž i během kojení. Denní potřeba se uvádí alespoň 400 µg, v pozdějších měsících těhotenství i více.

V těhotenství kyselina listová podporuje:

  • růst zárodečných tkání plodu
  • zdravý vývoj nervové soustavy plodu
  • zdravé fungování imunitního systému
  • zmírnění pocitů vyčerpání
  • správné fungování psychiky
  • zdravou krvetvorbu

Nedostatek kyseliny listové v těhotenství se může negativně podepsat na růstu plodu, protože tato kyselina napomáhá ke správnému dělení buněk a diferenciaci tkání. Ohrožený je zejména nervový systém. Taktéž při nedostatku může hrozit vyšší riziko spontánního potratu. Proto je důležité si pohlídat její dostatečné množství.

Jak správně doplnit kyselinu listovou

Naše tělo si nedokáže tvořit zásoby kyseliny listové, proto je nutný její denní přísun – ať už ve stravě nebo pomocí doplňku. Podstatná je ale vždy forma, ve které budeš kyselinu listovou konzumovat.

Existují 2 formy kyseliny listové:

  • vitamín B9 jako kyselina listová – syntetická forma vitamínu B9, kterou znáš z běžných doplňků stravy. 
  • vitamín B9 jako folát – přirozená aktivní forma, ve které se nachází v potravinách a i některých doplňcích.

Běžná syntetická forma kyseliny listové není příliš vhodná, protože si ji tělo musí přetvořit na aktivní (pro tělo využitelnou) formu. Právě na folát. To je náročný proces, který ne každé tělo dokáže. Potřebuje na to totiž enzym MTHRF. Pokud jej nemá nebo má jeho zhoršenou aktivitu, tak této přeměny není schopné.

Efektivnější a jistější způsob příjmu vitamínu B9 je tedy rovnou konzumovat jeho aktivní formu – folát. Tu najdeš například ve špenátu, brokolici, chřestu a další zelené zelenině, luštěninách a játrech.

Z rostlinných zdrojů je však využitelnost folátu poměrně nízká a vnitřnosti nemá každý v oblibě. Proto je vhodné pečlivě vybrat doplněk stravy právě v této formě.

Vyhni se doplňkům, co na štítku uvádí „kyselina listová“. Ty bývají v syntetické formě. Naopak hledej ty, které ve složení mají označení „5-MTHF“, „folát“ nebo třeba „folic acid“. To jsou ty správné.

Tip: Nezapomeň si zkontrolovat správné množství a formu kyseliny listové i u těhotenských multivitamínů a komplexů, případně se podívej na návod, jak vybrat ten správný těhotenský multivitamín.

A pokud plánuješ miminko, anebo už čekáš, mrkni i na můj e-book Zdravé (nejen) těhotenství, kde jsem pro tebe shrnula všechno důležité, co potřebuješ v těhotenství vědět, aby tobě a hlavně miminku nic nechybělo. 😉


Mohlo by se ti také líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}