Na každém rohu najdeš upozornění na důležitost pitného režimu (čisté vody) – kolik by jsi toho měla za den vypít. Množství je ale dost spekulativní a individuální záležitost, a navíc není to jediné, co by sis u vody měla hlídat. Nesmírně důležitá je především kvalita vody, kterou denně dáváš do svého těla.
Nejčastějším zdrojem pitné vody bývá voda kohoutková, o které se obecně mluví jako o bezpečné, ale která přitom může vést z dlouhodobého hlediska k narušení zdraví organismu.
Co přesně ve vodě nám škodí?
- rez
- těžké kovy
- chlór
- fluoridy
- pesticidy
- trihalogenmethany
- průmyslová rozpouštědla
- bakterie a viry
- estrogeny (zbytky ženské antikoncepce)
- zbytky dalších léků (které vyloučíme močí)
- mikrocystiny
Není to jen o vodě, ale o celkovém životním stylu
Možná si říkáš „a co mám teď teda pít?“, když balené vody jsou drahé a nepraktické a navíc o jejich zdravotní nezávadnosti lze také pochybovat. Řešením je vodní filtr, který vodu od většiny těchto škodlivých látek očistí.
Jenom samotné filtrování kohoutkové vody tě samozřejmě nespasí. Je to o celkovém přístupu ke zdravému životnímu stylu. Pohyb, kvalitní strava, eliminace stresu a jedním z těchto dílků je i kvalitní voda…
Říkáš si, že všichni pijí kohoutkovou vodu, jedí jako „prasátka“ a jsou zdraví? Ale akumulace nezdravého životního stylu často poznáme až ve stáří. Může se projevit jako selhání jednoho nebo více orgánů, anebo jako rozvoj systémového onemocnění.
Představ si zdravý životní styl v jeho komplexní podobě jako takovou obří skládanku. Nic nezachrání jeden dílek, ale jako sestavený celek může mít ohromnou sílu a dopad na kvalitu našeho života nejen teď, ale především v budoucnu a ve stáří.
Každý se může rozhodnout sám za sebe, co bude pro své zdraví dělat. Pro někoho zbytečnost, pro někoho další důležitá část v péči o skutečné zdraví.
Nemusíš v tom být úplně 100%, ne vždy máš příležitost mít u sebe filtrovanou vodu, ale rozhodně by ta filtrovaná měla převažovat. Třeba doma a v práci si zajistit, aby jsi měla vždy vodu z filtru. V restauracích a podobně už to nejspíše moc neovlivníš, takže pak jen záleží, jak moc velká „hrotitelka“ budeš.
Tip: Já mám doma vodní filtr od značky Berkey, který je podle toho, co jsem si zjišťovala, na trhu jedním z nejúčinnějších a nejvšestrannějších vodních filtrů.
Česká voda je sice označovaná jako nezávadná, ale to neznamená, že neobsahuje určitá rezidua
Často když se o tom s někým bavím, tak mi je řečeno, že je naše voda označována jako pitná a nezávadná. Ano, je tak označovaná. To ale neznamená, že stále neobsahuje určitá rezidua a to, že v této formě splňuje nějaké normy dle naší legislativy, je věc druhá. Tato rezidua pak mají dopad zejména při dlouhodobé konzumaci této „nezávadné“ vody.
Určitě si na toto téma můžeš sama dohledat “x” odbornějších a detailnějších článků. Já ti sem dala svůj názor a své doporučení z toho, co mám přečteno a nastudováno já.
Čistá kvalitní voda je bez pochyby jeden ze základních pilířů tvého zdraví! Nezanedbávej ho! I „obyčejná“ voda stojí za tvou pozornost.